Kartporträtt av Näsudden, Långnäs ritat ur OpenStreetMap
Kartporträtt ur OpenStreetMap. Ringen är provplatsen, den gula pricken visar åt vilket håll stranden vetter. 65.3481° N, 21.3064° E

Hav

Näsudden, Långnäs

Piteå kommun, Norrbottens län

Näsudden, Långnäs är en badplats vid havet i Piteå kommun med sandstrand. Senaste provet, den 27 juli 2026, var tjänligt. Det brukar vara varmast i början av augusti, runt 21 grader i vattnet.

Hitta hitVägbeskrivning

Badtavlan: läget just nu

Vatten

–

Ingen färsk mätning. Senast 19° den 27 jul 2026.

Luft

Lufttemperatur 7 grader, SMHI · 21:00.

UV-index
0,3Låg
Open-Meteo · dagens topp
Vind
2,8m/s
SMHI · 21:00
Vattenkvalitet
Tjänligt Senaste prov 27 jul, för 88 dagar sedan · säsongens sista prov Ej klassad EU-klass, fyra säsonger

01

Vattenkvalitet och provhistorik

Tjänligt Senaste prov 27 jul, för 88 dagar sedan · säsongens sista prov Ej klassad EU-klass, fyra säsonger

Badsäsong 14 jul–14 aug

E. coli cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 1 000 2023 2024 2025 2026
Intestinala enterokocker cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 300 2023 2024 2025 2026
Visa alla 8 prover som tabell
Provresultat från HaV, nyast först
Datum E. coli Entero.Enterokocker Vatten Bedömning
2026-07-27 31 20 19° Tjänligt
2026-06-22 12 <10 16° Tjänligt
2025-07-28 14 10 25,1° Tjänligt
2025-06-23 23 10 14° Tjänligt
2024-07-29 19 10 19,7° Tjänligt
2024-06-24 10 <10 17° Tjänligt
2023-08-07 27 10 19° Tjänligt
2023-06-26 56 20 24° Tjänligt

● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt

02

Temperatur

Officiell mätning

19°

HaV-prov · för 88 dagar sedan

Besökarnas median

Ingen har rapporterat det senaste dygnet.

Så mäts vattnet här

Havsbad får temperaturen från SMHI:s närmaste mätstation med en aktuell mätning inom 3 mil, var halvtimme. Saknas en station används kommunens senaste prov.

Säsongskurva: vattnet vid provtagningarna 2023 2024 2025 2026
10° 15° 20° 25° jun jul aug sep

Vattnet brukar vara varmast i början av augusti (vecka 31–32). I snitt 20,7° de veckorna, räknat ur 8 mätningar vid kommunens provtagningar 2023–2026.

03

Väder och UV-index

Prognos timme för timme
Tid Luft Vind RegnNederbörd UV
lör 13:00 8,9° 2,2 m/s 0 mm 0,8 · topp
sön 13:00 7,7° 6,6 m/s 0,1 mm 0,3
mån 13:00 8,3° 5,9 m/s 1,3 mm 0

Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 21:00.

04

Strand och faciliteter

Vattentyp
Hav
Källa: HaV
Strand och botten
Sand
Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
EU-bad
Nej
Källa: HaV
Ansvarig
Piteå kommun0911-696000[email protected]
Källa: HaV

Tillgänglighet

Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.

Vet du om det finns brygga här? Tipsa oss

05

Solkalkyl

Sol på stranden till ca 15:50 idag

Sol på stranden ca 08:40–15:50 · solnedgång 16:42 · förenklad beräkning utan träd och berg

06

Hitta hit

Koordinater
65.34814, 21.30644
Kollektivtrafik
Ingen hållplats inlagd än.
Parkering
Vi vet inte var närmaste parkering är.

07

Recensioner

Inga betyg än

Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!

08

Besökarnas bilder

Inga besökarbilder än.

09

Närliggande badplatser

  1. 2,1 km

    Hamnviken, Öjebyn

    Piteå

  2. 2,8 km

    Sjulnäs, Sandön

    Piteå

  3. 4,6 km

    Pottan (Stordjupviken), Hemlun

    Bergsviken, Piteå

  4. 5,6 km

    Lidträsket, Svensbyn

    Piteå

10

Vanliga frågor

Kan man bada vid Näsudden, Långnäs just nu?

Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 27 juli 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.

Hur varmt är vattnet vid Näsudden, Långnäs?

Senaste mätningen var 19° den 27 juli 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.

När är vattnet varmast vid Näsudden, Långnäs?

Oftast i början av augusti, vecka 31–32, då vattnet i snitt har hållit 20,7° vid kommunens provtagningar 2023–2026.

Vem ansvarar för Näsudden, Långnäs?

Piteå kommun (0911-696000, [email protected]).

11

Källor

Vattenkvalitet och profil
HaV · SE0822581000002751
Hämtat 23 okt 2026 19:20
Väder och UV
SMHI öppna data · Open-Meteo
Strand och botten
OpenStreetMap
Kontrollerat 10 okt 2026
Senast ändrad
10 okt 2026 01:00

Föreslå en ändring

Hur varmt var vattnet vid Näsudden, Långnäs?

18°
Hur kändes det?

Ingen inloggning. Värden som sticker ut granskas innan de visas.

Hur var det vid Näsudden, Långnäs?

Betyg (obligatoriskt)

Glömt lösenordet?

Betygsätt Näsudden, Långnäs

Hur var badet?

Tryck på en droppe

Ingen inloggning. Ett betyg per badplats och säsong.

Bevaka

Säg till när det är dags för Näsudden, Långnäs

21°

Just nu 19°. Högst en notis per dygn.

Inget konto behövs. Vi sparar bara webbläsarens notisadress, och raderar den när du slutar bevaka.