Kartporträtt av Hagöns campingplats ritat ur OpenStreetMap
Kartporträtt ur OpenStreetMap. Ringen är provplatsen, den gula pricken visar åt vilket håll stranden vetter. 56.6314° N, 12.8984° E

Hav

Hagöns campingplats

Halmstads kommun, Hallands län

Hagön och Östra Stranden ligger ca fem km från centrum och är en långgrund och barnvänlig sandstrand med många serviceinrättningar samt en lekplats. I området finns god service med bl.

Hitta hitVägbeskrivning
Kommunens beskrivning

Hagön och Östra Stranden ligger ca fem km från centrum och är en långgrund och barnvänlig sandstrand med många serviceinrättningar samt en lekplats. I området finns god service med bl.a. lekplats och tillgänglighetsanpassad toalett. Delar av stranden utgörs av Hagöns naturreservat och erbjuder fina möjligheter till vandringar i strandskogarna innanför dynerna. Längst söderut, vid Fylleåns mynning, finns ett naturistbad (Halmstads officiella nakenbad). Stranden är till viss del tillgänglighetsanpassad.

Källa: kommunen via HaV

Badtavlan: läget just nu

Vatten

Vattentemperatur 11,4 grader, SMHI · 18:00.

Luft

Lufttemperatur 9,9 grader, SMHI · 19:00.

UV-index
1,9Låg
Open-Meteo · dagens topp
Vind
5,6m/s
SMHI · 19:00
Vattenkvalitet
Tjänligt Senaste prov 18 aug, för 66 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger

01

Vattenkvalitet och provhistorik

Tjänligt Senaste prov 18 aug, för 66 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger

Badsäsong 20 jun–19 aug

EU-klass per säsong

  1. 2022

    Bra

  2. 2023

    Bra

  3. 2024

    Utmärkt

  4. 2025

    Utmärkt

Hagön utgör en del av Östra stranden, en knappt 4 km lång långgrund sandstrand med sanddynor. Delar av stranden ligger i Hagöns naturreservat. Vid den södra delen av stranden finns Halmstads officiella nakenbad. Badet är klassat som ett EU-bad av Halmstads kommun enligt direktiv 2006/7/EG och badvattnet utgör en del av den 285 km2 stora ytvattenförekomsten Laholmsbukten rapporterad enligt ramdirektivet för vatten. Ytvattenförekomsten med badvattnet Östra stranden och Hagön samt dess provtagningspunkt visas på kartan. Bäckar med dagvattenutlopp på eller intill stranden. Potentiell tillfällig föroreningsrisk vid kraftigt regn pga läckage från gödslad jordbruksmark uppströms Fylleån.

Badvattenprofil · HaV
E. coli cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 1 000 2022 2023 2024 2025 2026
Intestinala enterokocker cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 300 2022 2023 2024 2025 2026
Visa alla 33 prover som tabell
Provresultat från HaV, nyast först
Datum E. coli Entero.Enterokocker Vatten Bedömning
2026-08-18 40 20 17° Tjänligt
2026-08-03 70 <10 18° Tjänligt
2026-07-20 20 <10 17° Tjänligt
2026-07-06 20 <10 17° Tjänligt
2026-06-22 <10 <10 18° Tjänligt
2026-06-08 30 10 18° Tjänligt
2025-08-11 20 <10 17° Tjänligt
2025-07-28 10 <10 21° Tjänligt
2025-07-14 <10 <10 18° Tjänligt
2025-06-23 60 <10 17° Tjänligt
2025-06-09 10 10 13° Tjänligt
2024-08-05 10 <10 19° Tjänligt
2024-07-22 70 10 20° Tjänligt
2024-07-16 21 30 16° Tjänligt
2024-07-11 18 20 19° Tjänligt
2024-07-08 290 790 17° Otjänligt
2024-06-24 <10 <10 17° Tjänligt
2024-06-10 20 20 15° Tjänligt
2023-08-18 <10 10 18° Tjänligt
2023-08-14 520 290 17° Tjänligt med anmärkning
2023-08-07 290 220 17° Tjänligt med anmärkning
2023-07-27 20 <10 16° Tjänligt
2023-07-26 10 <10 19° Tjänligt
2023-07-24 110 180 18° Tjänligt med anmärkning
2023-07-10 <10 <10 20° Tjänligt
2023-06-26 <10 10 22° Tjänligt
2023-06-12 <10 <10 19° Tjänligt
2022-08-15 60 10 21° Tjänligt
2022-08-01 <10 <10 20° Tjänligt
2022-07-18 <10 <10 19° Tjänligt
2022-07-04 40 <10 21° Tjänligt
2022-06-20 10 <10 17° Tjänligt
2022-05-31 10 10 14° Tjänligt

● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt

02

Temperatur

Officiell mätning

11,4°

SMHI · 18:00

Besökarnas median

Ingen har rapporterat det senaste dygnet.

Så mäts vattnet här

Havsbad får temperaturen från SMHI:s närmaste mätstation med en aktuell mätning inom 3 mil, var halvtimme. Saknas en station används kommunens senaste prov.

Säsongskurva: vattnet vid provtagningarna 2023 2024 2025 2026
10° 15° 20° 25° jun jul aug sep

Vattnet brukar vara varmast i slutet av juni (vecka 25–27). I snitt 18,7° de veckorna, räknat ur 33 mätningar vid kommunens provtagningar 2022–2026.

03

Väder och UV-index

Prognos timme för timme
Tid Luft Vind RegnNederbörd UV
fre 21:00 9,7° 6,5 m/s 0 mm 0
lör 13:00 11,9° 7,8 m/s 0 mm 1,8 · topp
sön 13:00 11,1° 9,6 m/s 0,2 mm 0,2
mån 13:00 11,7° 10,8 m/s 2,2 mm 0

Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 19:00.

04

Strand och faciliteter

  • Lekplats
  • Toalett
  • Parkering
Vattentyp
Hav
Källa: HaV
Strand och botten
Sand, grunt länge
Källa: Kommunen via HaV · 10 okt 2026
Särskilt
Naturistbad, barnvänligt
Källa: Kommunen via HaV · 10 okt 2026
EU-bad
Ja
Källa: HaV
Ansvarig
Halmstads kommun035-137000[email protected]
Källa: HaV

Tillgänglighet

  • Ramp ner i vattnet: Ja

Vet du om det finns brygga här? Tipsa oss

05

Solkalkyl

Sol på stranden till ca 17:10 idag

Sol på stranden ca 08:30–17:10 · solnedgång 17:46 · förenklad beräkning utan träd och berg

06

Hitta hit

Koordinater
56.63142, 12.89837
Kollektivtrafik
Hagön · 650 m
Parkering
300 m från stranden

07

Recensioner

Inga betyg än

Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!

08

Besökarnas bilder

Inga besökarbilder än.

09

Närliggande badplatser

  1. 1,2 km

    Köpenhamn

    Halmstad

    11°

  2. 2,5 km

    Gröningen

    Halmstad

    11°

  3. 3,4 km

    Påarp

    Laxvik, Halmstad

    11°

  4. 4 km

    Laxvik

    Halmstad

    11°

10

Vanliga frågor

Kan man bada vid Hagöns campingplats just nu?

Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 18 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 19 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.

Hur varmt är vattnet vid Hagöns campingplats?

11,4° enligt SMHI, 23 oktober kl. 18:00.

När är vattnet varmast vid Hagöns campingplats?

Oftast i slutet av juni, vecka 25–27, då vattnet i snitt har hållit 18,7° vid kommunens provtagningar 2022–2026.

Vilken vattenkvalitet har Hagöns campingplats?

Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.

Vad finns vid Hagöns campingplats?

Lekplats, toalett och parkering.

Är Hagöns campingplats tillgänglig för rullstol?

Enligt kommunen finns ramp ner i vattnet.

Hur tar man sig till Hagöns campingplats med kollektivtrafik?

Närmaste hållplats är Hagön, 650 m bort.

Vem ansvarar för Hagöns campingplats?

Halmstads kommun (035-137000, [email protected]).

11

Källor

Vattenkvalitet och profil
HaV · SE0A11380000002976
Hämtat 23 okt 2026 18:20
Väder och UV
SMHI öppna data · Open-Meteo
Faciliteter
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Strand och botten
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Tillgänglighet
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Särskilda områden
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Kollektivtrafik
OpenStreetMap
Kontrollerat 10 okt 2026
Senast ändrad
10 okt 2026 01:00

Föreslå en ändring

Hur varmt var vattnet vid Hagöns campingplats?

11,5°
Hur kändes det?

Ingen inloggning. Värden som sticker ut granskas innan de visas.

Hur var det vid Hagöns campingplats?

Betyg (obligatoriskt)

Glömt lösenordet?

Betygsätt Hagöns campingplats

Hur var badet?

Tryck på en droppe

Ingen inloggning. Ett betyg per badplats och säsong.

Bevaka

Säg till när det är dags för Hagöns campingplats

14°

Just nu 11,4°. Högst en notis per dygn.

Inget konto behövs. Vi sparar bara webbläsarens notisadress, och raderar den när du slutar bevaka.