Kartporträtt av Lursjöns badplats, Hästveda ritat ur OpenStreetMap
Kartporträtt ur OpenStreetMap. Ringen är provplatsen, den gula pricken visar åt vilket håll stranden vetter. 56.2713° N, 13.8926° E

Sjö

Lursjöns badplats, Hästveda

Hässleholms kommun, Skåne län

Stor badplats med toalett (inkl. hkp-toa) och parkering.

Hitta hitVägbeskrivning
Kommunens beskrivning

Stor badplats med toalett (inkl. hkp-toa) och parkering. Lekplats. Grillplatser. Fin sandstrand. Handikappanpassad. Stora gräsytor. Restaurang och kiosk sommartid. Fotbollsplan. Beachvolleyplan. 3 bryggor. 1 hopptorn.

Källa: kommunen via HaV

Badtavlan: läget just nu

Vatten

–

Ingen färsk mätning. Senast 21° den 18 aug 2026.

Luft

Lufttemperatur 8,2 grader, SMHI · 18:45.

UV-index
2Låg
Open-Meteo · dagens topp
Vind
3m/s
SMHI · 18:45
Vattenkvalitet
Tjänligt Senaste prov 18 aug, för 66 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger

01

Vattenkvalitet och provhistorik

Tjänligt Senaste prov 18 aug, för 66 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger

Badsäsong 20 jun–19 aug

EU-klass per säsong

  1. 2023

    Utmärkt

  2. 2024

    Utmärkt

  3. 2025

    Utmärkt

  4. 2026

    Pågår

Lursjön är en 3,43 kvadrat kilometer stor sjö som har sin avrinning mot Helgeå. Stranden består av till största del av gräs med en smal remsa av grus/sand närmast vattenbrynet, medan bottnen består mest av grus. Mitt på stranden finns en hög flytande brygga med genomströmmning.

Badvattenprofil · HaV
E. coli cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 1 000 2023 2024 2025 2026
Intestinala enterokocker cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 300 2023 2024 2025 2026
Visa alla 20 prover som tabell
Provresultat från HaV, nyast först
Datum E. coli Entero.Enterokocker Vatten Bedömning
2026-08-18 <1 <10 21° Tjänligt
2026-08-04 1 <10 22° Tjänligt
2026-07-14 <1 <10 22° Tjänligt
2026-06-23 <1 <10 22° Tjänligt
2026-06-02 3 <10 20° Tjänligt
2025-08-12 1 <10 21° Tjänligt
2025-07-22 <1 <10 22,5° Tjänligt
2025-07-01 <1 <10 21° Tjänligt
2025-06-10 <1 <10 17° Tjänligt
2025-05-27 1 10 16° Tjänligt
2024-08-13 1 <10 21° Tjänligt
2024-07-23 17 <10 21° Tjänligt
2024-07-02 13 20 20° Tjänligt
2024-06-11 <1 <10 18° Tjänligt
2024-05-28 <1 <10 20° Tjänligt
2023-08-15 5 <10 19° Tjänligt
2023-07-25 <1 <10 20° Tjänligt
2023-07-04 2 <10 19° Tjänligt
2023-06-13 1 <10 20° Tjänligt
2023-05-30 <1 2 19° Tjänligt

● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt

02

Temperatur

Officiell mätning

21°

HaV-prov · för 66 dagar sedan

Besökarnas median

Ingen har rapporterat det senaste dygnet.

Så mäts vattnet här

Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.

Säsongskurva: vattnet vid provtagningarna 2023 2024 2025 2026
10° 15° 20° 25° jun jul aug sep

Vattnet brukar vara varmast i slutet av juli (vecka 29–30). I snitt 21,4° de veckorna, räknat ur 20 mätningar vid kommunens provtagningar 2023–2026.

03

Väder och UV-index

Prognos timme för timme
Tid Luft Vind RegnNederbörd UV
lör 13:00 11,5° 4,6 m/s 0 mm 1,9 · topp
sön 13:00 10° 3,3 m/s 0,4 mm 0,2
mån 13:00 11,5° 7,8 m/s 1,1 mm 0

Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 18:45.

04

Strand och faciliteter

  • Toalett
  • Parkering
  • Lekplats
  • Grillplats
  • Kiosk
  • Brygga
  • Hopptorn
Vattentyp
Sjö
Källa: HaV
Strand och botten
Sand, gräs
Källa: Kommunen via HaV · 10 okt 2026
Särskilt
Kvällssol
EU-bad
Ja
Källa: HaV
Ansvarig
Hässleholms kommun0451-267000[email protected]
Källa: HaV

Tillgänglighet

  • Ramp ner i vattnet: Ja

Vet du om det finns badstege här? Tipsa oss

05

Solkalkyl

Sol på stranden till ca 17:10 idag

Sol på stranden ca 14:50–17:10 · solnedgång 17:43 · förenklad beräkning utan träd och berg

06

Hitta hit

Koordinater
56.27130, 13.89260
Kollektivtrafik
Ingen hållplats inlagd än.
Parkering
200 m från stranden

07

Recensioner

Inga betyg än

Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!

08

Besökarnas bilder

Inga besökarbilder än.

09

Närliggande badplatser

  1. 2,9 km

    Bubbarp/Lursjön

    Hässleholm

  2. 4,4 km

    Ballingslövssjön

    Hässleholm

  3. 6,1 km

    Kallsjön

    Hässleholm

  4. 7 km

    Tydingesjön, Sjöhagen

    Östra Göinge

10

Vanliga frågor

Kan man bada vid Lursjöns badplats, Hästveda just nu?

Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 18 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 19 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.

Hur varmt är vattnet vid Lursjöns badplats, Hästveda?

Senaste mätningen var 21° den 18 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.

När är vattnet varmast vid Lursjöns badplats, Hästveda?

Oftast i slutet av juli, vecka 29–30, då vattnet i snitt har hållit 21,4° vid kommunens provtagningar 2023–2026.

Vilken vattenkvalitet har Lursjöns badplats, Hästveda?

Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.

Vad finns vid Lursjöns badplats, Hästveda?

Toalett, parkering, lekplats, grillplats, kiosk, brygga och hopptorn.

Är Lursjöns badplats, Hästveda tillgänglig för rullstol?

Enligt kommunen finns ramp ner i vattnet.

Vem ansvarar för Lursjöns badplats, Hästveda?

Hässleholms kommun (0451-267000, [email protected]).

11

Källor

Vattenkvalitet och profil
HaV · SE0441293000000427
Hämtat 23 okt 2026 20:50
Väder och UV
SMHI öppna data · Open-Meteo
Faciliteter
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Strand och botten
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Tillgänglighet
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Senast ändrad
10 okt 2026 00:57

Föreslå en ändring

Hur varmt var vattnet vid Lursjöns badplats, Hästveda?

18°
Hur kändes det?

Ingen inloggning. Värden som sticker ut granskas innan de visas.

Hur var det vid Lursjöns badplats, Hästveda?

Betyg (obligatoriskt)

Glömt lösenordet?

Betygsätt Lursjöns badplats, Hästveda

Hur var badet?

Tryck på en droppe

Ingen inloggning. Ett betyg per badplats och säsong.

Bevaka

Säg till när det är dags för Lursjöns badplats, Hästveda

23°

Just nu 21°. Högst en notis per dygn.

Inget konto behövs. Vi sparar bara webbläsarens notisadress, och raderar den när du slutar bevaka.