Kartporträtt av Glänninge sjö ritat ur OpenStreetMap
Kartporträtt ur OpenStreetMap. Ringen är provplatsen, den gula pricken visar åt vilket håll stranden vetter. 56.5001° N, 13.0524° E

Sjö

Glänninge sjö

Laholms kommun, Hallands län

Glänninge Sjö är en av Laholms kommuns mest välbesökta badsjöar med sandstrand och klart vatten, belägen i centrala Laholm. Sjön är en källsjö utan andra tillflöden, därav det klara vattnet.

Hitta hitVägbeskrivning
Kommunens beskrivning

Glänninge Sjö är en av Laholms kommuns mest välbesökta badsjöar med sandstrand och klart vatten, belägen i centrala Laholm. Sjön är en källsjö utan andra tillflöden, därav det klara vattnet. Ibland finns risk för badklåda på grund av cerkarier.

Källa: kommunen via HaV

Badtavlan: läget just nu

Vatten

–

Ingen färsk mätning. Senast 20° den 4 aug 2026.

Luft

Lufttemperatur 9,7 grader, SMHI · 20:00.

UV-index
1,9Låg
Open-Meteo · dagens topp
Vind
5,1m/s
SMHI · 20:00
Vattenkvalitet
Tjänligt Senaste prov 4 aug, för 80 dagar sedan · säsongens sista prov Tillfredsställande EU-klass, fyra säsonger

01

Vattenkvalitet och provhistorik

Tjänligt Senaste prov 4 aug, för 80 dagar sedan · säsongens sista prov Tillfredsställande EU-klass, fyra säsonger

Badsäsong 21 jun–20 aug

EU-klass per säsong

  1. 2023

    Bra

  2. 2024

    Bra

  3. 2025

    Tillfredsställande

  4. 2026

    Pågår

Glänninge Sjö är en av Laholms kommuns mest välbesökta badsjöar med sandstrand och klart vatten, belägen i centrala Laholm. Sjön är en källsjö utan andra tillflöden, därav det klara vattnet. Särskild avskärmat badplats finns för de mindre barnen och hopptorn för de större. Goda parkeringsmöjligheter. Daglig tillsyn under badsäsong. På badet finns grillplatser och bänkbord, toaletter, handikapptoalett, handikappramp till bryggan, badflotte och hopptorn. Arealen är 0,0807 kvadratkilometer. Maxdjupet ligger på 16,6 meter.

Badvattenprofil · HaV
E. coli cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 1 000 2023 2024 2025 2026
Intestinala enterokocker cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 300 2023 2024 2025 2026
Visa alla 22 prover som tabell
Provresultat från HaV, nyast först
Datum E. coli Entero.Enterokocker Vatten Bedömning
2026-08-04 44 10 20° Tjänligt
2026-07-21 80 <10 22° Tjänligt
2026-07-07 74 120 19° Tjänligt med anmärkning
2026-06-23 17 10 19° Tjänligt
2026-06-02 133 <10 16° Tjänligt med anmärkning
2025-08-05 34 20 21° Tjänligt
2025-07-22 37 30 22° Tjänligt
2025-07-08 81 10 19° Tjänligt
2025-06-24 129 180 20° Tjänligt med anmärkning
2025-06-10 9 <10 14° Tjänligt
2024-08-06 47 60 21,5° Tjänligt
2024-07-23 52 110 21,5° Tjänligt med anmärkning
2024-07-09 32 30 18° Tjänligt
2024-06-25 194 60 19° Tjänligt med anmärkning
2024-06-04 26 10 18° Tjänligt
2023-08-16 130 60 20° Tjänligt med anmärkning
2023-08-08 365 420 18° Otjänligt
2023-07-25 197 120 20° Tjänligt med anmärkning
2023-07-11 308 90 21° Tjänligt med anmärkning
2023-06-27 138 220 22,5° Tjänligt med anmärkning
2023-06-27 186 180 22,5° Tjänligt med anmärkning
2023-06-13 16 10 21° Tjänligt

● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt

02

Temperatur

Officiell mätning

20°

HaV-prov · för 80 dagar sedan

Besökarnas median

Ingen har rapporterat det senaste dygnet.

Så mäts vattnet här

Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.

Säsongskurva: vattnet vid provtagningarna 2023 2024 2025 2026
10° 15° 20° 25° jun jul aug sep

Vattnet brukar vara varmast i slutet av juli (vecka 30–32). I snitt 20,8° de veckorna, räknat ur 22 mätningar vid kommunens provtagningar 2023–2026.

03

Väder och UV-index

Prognos timme för timme
Tid Luft Vind RegnNederbörd UV
fre 21:00 9,7° 5,1 m/s 0 mm 0
lör 13:00 11,7° 6,2 m/s 0 mm 1,8 · topp
sön 13:00 11,6° 6 m/s 0,3 mm 0,1
mån 13:00 10,7° 8,2 m/s 2,4 mm 0

Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 20:00.

04

Strand och faciliteter

  • Lekplats
  • Parkering
  • Brygga
Vattentyp
Sjö
Källa: HaV
Strand och botten
Sand, grunt
Källa: Kommunen via HaV · 10 okt 2026
Särskilt
Barnvänligt, nås med kollektivtrafik
Källa: Kommunen via HaV · 10 okt 2026
EU-bad
Nej
Källa: HaV
Ansvarig
Laholms kommun0430-15000[email protected]
Källa: HaV

Tillgänglighet

Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.

Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss

05

Solkalkyl

Sol på stranden till ca 15:50 idag

Sol på stranden ca 08:30–15:50 · solnedgång 17:46 · förenklad beräkning utan träd och berg

06

Hitta hit

Koordinater
56.50010, 13.05240
Kollektivtrafik
Glänninge Vårdcentral · 450 m
Parkering
50 m från stranden

07

Recensioner

Inga betyg än

Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!

08

Besökarnas bilder

Inga besökarbilder än.

09

Närliggande badplatser

  1. 6,9 km

    Laholmsbukten, Birger Pers väg

    Mellbystrand, Laholm

    11°

  2. 7,2 km

    Laholmsbukten, Kolonivägen

    Mellbystrand, Laholm

    11°

  3. 8,3 km

    Kattvägen hundbad

    Laholm

    11°

  4. 8,8 km

    Hjörneredssjön

    Laholm

10

Vanliga frågor

Kan man bada vid Glänninge sjö just nu?

Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 4 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 20 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.

Hur varmt är vattnet vid Glänninge sjö?

Senaste mätningen var 20° den 4 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.

När är vattnet varmast vid Glänninge sjö?

Oftast i slutet av juli, vecka 30–32, då vattnet i snitt har hållit 20,8° vid kommunens provtagningar 2023–2026.

Vilken vattenkvalitet har Glänninge sjö?

Tillfredsställande i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.

Vad finns vid Glänninge sjö?

Lekplats, parkering och brygga.

Hur tar man sig till Glänninge sjö med kollektivtrafik?

Närmaste hållplats är Glänninge Vårdcentral, 450 m bort.

Vem ansvarar för Glänninge sjö?

Laholms kommun (0430-15000, [email protected]).

11

Källor

Vattenkvalitet och profil
HaV · SE0A11381000000189
Hämtat 23 okt 2026 16:50
Väder och UV
SMHI öppna data · Open-Meteo
Strand och botten
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Särskilda områden
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Faciliteter
OpenStreetMap
Kontrollerat 10 okt 2026
Kollektivtrafik
OpenStreetMap
Kontrollerat 10 okt 2026
Senast ändrad
10 okt 2026 00:57

Föreslå en ändring

Hur varmt var vattnet vid Glänninge sjö?

18°
Hur kändes det?

Ingen inloggning. Värden som sticker ut granskas innan de visas.

Hur var det vid Glänninge sjö?

Betyg (obligatoriskt)

Glömt lösenordet?

Betygsätt Glänninge sjö

Hur var badet?

Tryck på en droppe

Ingen inloggning. Ett betyg per badplats och säsong.

Bevaka

Säg till när det är dags för Glänninge sjö

22°

Just nu 20°. Högst en notis per dygn.

Inget konto behövs. Vi sparar bara webbläsarens notisadress, och raderar den när du slutar bevaka.