Sjö
Strands badplats
Dals-Eds kommun, Västra Götalands län
Strands badplats ligger vid en sjö i Dals-Eds kommun. Senaste provet, den 11 augusti 2026, var tjänligt. Det brukar vara varmast i slutet av juli, runt 20 grader i vattnet.
Du har sparat Strands badplats. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 10° den 16 jun 2026.
Luft
Lufttemperatur 8,9 grader, SMHI · 16:15.
- UV-index
- 1,3Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 1,4m/s
- SMHI · 16:15
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 11 aug, för 73 dagar sedan · säsongens sista prov Ej klassad EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 20 jun–19 aug
Visa alla 16 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-08-11 | 2 | <10 | – | Tjänligt |
| 2026-07-21 | 7 | 20 | – | Tjänligt |
| 2026-06-16 | 2 | <10 | 10° | Tjänligt |
| 2026-06-02 | 3 | <10 | 10° | Tjänligt |
| 2025-08-12 | 5 | <10 | 18° | Tjänligt |
| 2025-07-22 | 20 | 10 | 24,3° | Tjänligt |
| 2025-06-17 | 3 | <10 | 15° | Tjänligt |
| 2025-05-27 | <1 | <10 | 8,5° | Tjänligt |
| 2024-08-13 | 5 | <10 | 18° | Tjänligt |
| 2024-07-23 | 6 | 20 | 20° | Tjänligt |
| 2024-06-18 | 10 | <10 | 15° | Tjänligt |
| 2024-05-28 | 12 | 10 | 18° | Tjänligt |
| 2023-08-15 | 86 | 20 | 17,2° | Tjänligt |
| 2023-07-18 | 26 | <10 | 15,7° | Tjänligt |
| 2023-06-20 | 9 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2023-05-30 | 13 | <10 | 8° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
10°
HaV-prov · för 129 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i slutet av juli (vecka 29–30). I snitt 20° de veckorna, räknat ur 14 mätningar vid kommunens provtagningar 2023–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 6,7° | 1,1 m/s | 0 mm | 0 |
| lör 13:00 | 9° | 4,4 m/s | 0,2 mm | 0,4 · topp |
| sön 13:00 | 8° | 6,3 m/s | 0,4 mm | 0,1 |
| mån 13:00 | 11,6° | 7 m/s | 0,2 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 16:15.
04
Strand och faciliteter
- Toalett
- Lekplats
- Kiosk
- Parkering
- Brygga
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Vi vet inte åt vilket håll stranden vetter, så vi kan inte räkna ut solen än.
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
13 km
Lelång, Bäckeviken
Bengtsfors
-
15 km
Blomma, Lelång
Årjäng
-
20 km
Lelång, Kråkviken
Bengtsfors
-
21 km
Bönkasen Ärtingen, Årbol
Bengtsfors
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Strands badplats just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 11 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 19 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Strands badplats?
Senaste mätningen var 10° den 16 juni 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Strands badplats?
Oftast i slutet av juli, vecka 29–30, då vattnet i snitt har hållit 20° vid kommunens provtagningar 2023–2026.
Vad finns vid Strands badplats?
Toalett, lekplats, kiosk, parkering och brygga.
Vem ansvarar för Strands badplats?
Dals-Eds kommun (0534-19000, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 00:58