Sjö
Viksjö badplats
Härnösands kommun, Västernorrlands län
Viksjö badplats ligger vid en sjö i Härnösands kommun med sandstrand. Vattnet har EU-klassningen bra.
Du har sparat Viksjö badplats. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 19° den 20 jul 2026.
Luft
Lufttemperatur 7,3 grader, SMHI · 20:00.
- UV-index
- 0,1Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 1,8m/s
- SMHI · 20:00
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 20 jul, för 95 dagar sedan · säsongens sista prov Bra EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 14 jul–14 aug
EU-klass per säsong
-
2023
Bra
-
2024
Ej klassad
-
2025
Ej klassad
-
2026
Pågår
Visa alla 13 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-07-20 | <1 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2026-06-29 | 6 | <10 | 18° | Tjänligt |
| 2025-07-14 | 7 | <10 | – | Tjänligt |
| 2025-06-23 | 30 | <10 | – | Tjänligt |
| 2024-08-06 | 2 | <10 | – | Tjänligt |
| 2024-07-15 | 25 | 80 | 20° | Tjänligt |
| 2024-06-24 | 11 | <10 | – | Tjänligt |
| 2023-08-07 | 19 | 20 | – | Tjänligt |
| 2023-08-01 | 1 120 | 1 000 | – | Otjänligt |
| 2023-07-27 | 4 | <10 | – | Tjänligt |
| 2023-07-24 | 20 | 80 | – | Tjänligt |
| 2023-07-18 | 411 | 420 | – | Otjänligt |
| 2023-06-26 | 11 | 20 | – | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
19°
HaV-prov · för 95 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 7,3° | 1,8 m/s | 0,8 mm | 0 |
| lör 13:00 | 5,7° | 1,6 m/s | 0 mm | 1,1 · topp |
| sön 13:00 | 8,1° | 6,7 m/s | 0,8 mm | 0,1 |
| mån 13:00 | 7° | 4,9 m/s | 1,7 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 20:00.
04
Strand och faciliteter
- Parkering
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- Strand och botten
- Sand
- Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns brygga här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Vi vet inte åt vilket håll stranden vetter, så vi kan inte räkna ut solen än.
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
12 km
Gussjön, Starreds badplats
Härnösand
-
20 km
Röjesjön
Timrå
-
21 km
Brunnesjön, Stallarnas badplats
Härnösand
-
23 km
Mörtsjön, Snibbens badplats
Ramvik, Härnösand
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Viksjö badplats just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 20 juli 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Viksjö badplats?
Senaste mätningen var 19° den 20 juli 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
Vilken vattenkvalitet har Viksjö badplats?
Bra i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.
Vad finns vid Viksjö badplats?
Parkering.
Vem ansvarar för Viksjö badplats?
Härnösands kommun (0611-34 80 00, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Strand och botten
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 01:01