Sjö
Magelungen, Ågesta Gård
Fållan, Huddinge kommun, Stockholms län
Magelungen, Ågesta Gård är en badplats vid en sjö i Fållan i Huddinge kommun med sandstrand. Vattnet har EU-klassningen bra. Det brukar vara varmast i slutet av juli, runt 21 grader i vattnet.
Du har sparat Magelungen, Ågesta Gård. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 18° den 3 aug 2026.
Luft
Lufttemperatur 7,9 grader, SMHI · 18:45.
- UV-index
- 0,9Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 1,7m/s
- SMHI · 18:45
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 3 aug, för 81 dagar sedan · säsongens sista prov Bra EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 20 jun–14 aug
EU-klass per säsong
-
2023
Bra
-
2024
Bra
-
2025
Bra
-
2026
Pågår
Magelungen är en sjö söder om Stockholm som tillsammans med Forsån ingår i Tyresåns huvudavrinningsområde. Magelungen är en långsmal sjö med en yta på 2,45 km2. Både i sjön och vattendraget är övergödning ett problem och fosforhalterna i vattnet är höga liksom koncentrationerna av flera miljögifter i både vatten, sediment och fisk.
Visa alla 18 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-08-03 | 8 | 10 | 18° | Tjänligt |
| 2026-07-20 | 25 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2026-07-06 | 71 | 80 | 20° | Tjänligt |
| 2026-06-08 | 5 | <10 | 18° | Tjänligt |
| 2025-08-11 | 33 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2025-08-04 | 365 | 370 | 22° | Otjänligt |
| 2025-07-22 | 56 | 30 | 24° | Tjänligt |
| 2025-07-07 | 15 | <10 | 18° | Tjänligt |
| 2025-06-10 | 7 | <10 | 16° | Tjänligt |
| 2024-08-26 | 3 | 10 | 18° | Tjänligt |
| 2024-07-30 | 7 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2024-07-22 | 326 | 110 | 19° | Tjänligt med anmärkning |
| 2024-07-10 | 38 | 10 | 19° | Tjänligt |
| 2024-06-13 | 4 | <10 | 17° | Tjänligt |
| 2023-08-07 | 36 | 30 | 20° | Tjänligt |
| 2023-07-17 | 50 | 10 | 20° | Tjänligt |
| 2023-06-26 | 25 | 10 | 22° | Tjänligt |
| 2023-06-12 | <1 | <10 | 18° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
18°
HaV-prov · för 81 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i slutet av juli (vecka 29–31). I snitt 20,6° de veckorna, räknat ur 18 mätningar vid kommunens provtagningar 2023–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 8° | 2,1 m/s | 0 mm | 0 |
| lör 13:00 | 11,3° | 5,6 m/s | 0 mm | 1,2 · topp |
| sön 13:00 | 10,5° | 9,2 m/s | 1 mm | 1 |
| mån 13:00 | 10,1° | 6,1 m/s | 0,5 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 18:45.
04
Strand och faciliteter
- Grillplats
- Parkering
- Brygga
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- Strand och botten
- Sand
- Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
- Särskilt
- Nås med kollektivtrafik, kvällssol
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Sol på stranden till ca 16:40 idag
Sol på stranden ca 11:30–16:40 · solnedgång 17:18 · förenklad beräkning utan träd och berg
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
250 m
Magelungen, Ågesta Naturistbad
Fållan, Huddinge
-
1,5 km
Farsta strandbad, Magelungen
Fållan, Stockholm
-
2,4 km
Hökarängsbadet, Drevviken
Fållan, Stockholm
-
2,7 km
Drevviken, Stortorpsbadet
Fållan, Huddinge
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Magelungen, Ågesta Gård just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 3 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Magelungen, Ågesta Gård?
Senaste mätningen var 18° den 3 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Magelungen, Ågesta Gård?
Oftast i slutet av juli, vecka 29–31, då vattnet i snitt har hållit 20,6° vid kommunens provtagningar 2023–2026.
Vilken vattenkvalitet har Magelungen, Ågesta Gård?
Bra i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.
Vad finns vid Magelungen, Ågesta Gård?
Grillplats, parkering och brygga.
Hur tar man sig till Magelungen, Ågesta Gård med kollektivtrafik?
Närmaste hållplats är Ågesta friluftsgård, 300 m bort.
Vem ansvarar för Magelungen, Ågesta Gård?
Huddinge kommun (08-535 300 00, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Kollektivtrafik
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Strand och botten
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 00:59