Sjö
Stallarholmsfjärden, Östabadet
Stallarholmen, Strängnäs kommun, Södermanlands län
Stallarholmsfjärden, Östabadet är en badplats vid en sjö i Stallarholmen i Strängnäs kommun med sandstrand. Vattnet har EU-klassningen utmärkt. Det brukar vara varmast i slutet av juli, runt 21 grader i vattnet.
Du har sparat Stallarholmsfjärden, Östabadet. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 20° den 17 aug 2026.
Luft
Lufttemperatur 8 grader, SMHI · 19:15.
- UV-index
- 1,2Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 1,8m/s
- SMHI · 19:15
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 17 aug, för 67 dagar sedan · gammalt prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 20 jun–14 aug
EU-klass per säsong
-
2022
Utmärkt
-
2023
Utmärkt
-
2024
Utmärkt
-
2025
Utmärkt
Visa alla 29 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-08-17 | 6 | 30 | 20° | Tjänligt |
| 2026-08-03 | 12 | 10 | 18° | Tjänligt |
| 2026-07-29 | 16 | 10 | 19° | Tjänligt |
| 2026-07-06 | 4 | <10 | – | Tjänligt |
| 2026-06-22 | 9 | <10 | – | Tjänligt |
| 2026-06-08 | 2 | 10 | – | Tjänligt |
| 2025-08-18 | 20 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2025-08-04 | 5 | <10 | 21,7° | Tjänligt |
| 2025-07-21 | 37 | <10 | 23° | Tjänligt |
| 2025-07-16 | 45 | 20 | 22° | Tjänligt |
| 2025-07-07 | 525 | 430 | 20° | Otjänligt |
| 2025-06-23 | 15 | 10 | 18° | Tjänligt |
| 2025-06-09 | 16 | 30 | 16° | Tjänligt |
| 2024-08-19 | 34 | 30 | 19° | Tjänligt |
| 2024-08-05 | 12 | 30 | 21,8° | Tjänligt |
| 2024-07-22 | 22 | <10 | 22° | Tjänligt |
| 2024-07-11 | 11 | 70 | 17,3° | Tjänligt |
| 2024-06-24 | 19 | 20 | 19,3° | Tjänligt |
| 2024-06-10 | 18 | 20 | 18,4° | Tjänligt |
| 2023-08-22 | 15 | <10 | 18,6° | Tjänligt |
| 2023-08-08 | 185 | 160 | 19° | Tjänligt med anmärkning |
| 2023-07-11 | 20 | 20 | 21° | Tjänligt |
| 2023-06-27 | 11 | <10 | 22,3° | Tjänligt |
| 2023-06-15 | 1 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2022-08-23 | 16 | 10 | 21,3° | Tjänligt |
| 2022-08-09 | 2 | <10 | 20,5° | Tjänligt |
| 2022-07-26 | 16 | <10 | 20,1° | Tjänligt |
| 2022-07-12 | 4 | 10 | 20,6° | Tjänligt |
| 2022-06-21 | 2 | <10 | 19,6° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
20°
HaV-prov · för 67 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i slutet av juli (vecka 29–31). I snitt 21,2° de veckorna, räknat ur 26 mätningar vid kommunens provtagningar 2022–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 7,1° | 1,1 m/s | 0 mm | 0 |
| lör 13:00 | 11,2° | 5,4 m/s | 0 mm | 1,3 · topp |
| sön 13:00 | 9,1° | 9,9 m/s | 1,2 mm | 0,7 |
| mån 13:00 | 10,7° | 7,7 m/s | 0,5 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 19:15.
04
Strand och faciliteter
- Lekplats
- Parkering
- Brygga
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- Strand och botten
- Sand
- Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
- Särskilt
- Nås med kollektivtrafik, kvällssol
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Sol på stranden till ca 16:40 idag
Sol på stranden ca 09:50–16:40 · solnedgång 17:21 · förenklad beräkning utan träd och berg
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
3,7 km
Tunaviksbadet, privat
Strängnäs
-
7,8 km
Ulvhällsfjärden, Löt strandbad
Djupvik, Strängnäs
-
8,5 km
Algö, Ekebyviksbadet
Strängnäs
-
9,4 km
Strängnäsfjärden, Abborrberget
Strängnäs
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Stallarholmsfjärden, Östabadet just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 17 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Stallarholmsfjärden, Östabadet?
Senaste mätningen var 20° den 17 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Stallarholmsfjärden, Östabadet?
Oftast i slutet av juli, vecka 29–31, då vattnet i snitt har hållit 21,2° vid kommunens provtagningar 2022–2026.
Vilken vattenkvalitet har Stallarholmsfjärden, Östabadet?
Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.
Vad finns vid Stallarholmsfjärden, Östabadet?
Lekplats, parkering och brygga.
Hur tar man sig till Stallarholmsfjärden, Östabadet med kollektivtrafik?
Närmaste hållplats är Håsta hage, 350 m bort.
Vem ansvarar för Stallarholmsfjärden, Östabadet?
Strängnäs kommun (0152-29100).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Kollektivtrafik
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Strand och botten
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 00:59