Sjö
Hopen, Husby Oppunda
Nyköpings kommun, Södermanlands län
Ojämn terräng från parkeringen till badplatsen.
Du har sparat Hopen, Husby Oppunda. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 19° den 4 aug 2026.
Luft
Lufttemperatur 9,8 grader, SMHI · 16:45.
- UV-index
- 1,4Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 1,1m/s
- SMHI · 16:45
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 4 aug, för 80 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 20 jun–14 aug
EU-klass per säsong
-
2022
Utmärkt
-
2023
Utmärkt
-
2024
Utmärkt
-
2025
Utmärkt
Visa alla 15 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-08-04 | 11 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2026-07-22 | 40 | 30 | – | Tjänligt |
| 2026-06-30 | 57 | 30 | 23° | Tjänligt |
| 2025-08-12 | 9 | <2 | 20° | Tjänligt |
| 2025-07-22 | 48 | 30 | 23° | Tjänligt |
| 2025-06-30 | <1 | <10 | 18° | Tjänligt |
| 2024-08-13 | 14 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2024-07-19 | 22 | 40 | 19,5° | Tjänligt |
| 2024-07-02 | 11 | 40 | 19,5° | Tjänligt |
| 2023-08-01 | 11 | 3 | 19,5° | Tjänligt |
| 2023-07-12 | 2 | 7 | 20° | Tjänligt |
| 2023-06-21 | 5 | <1 | 21,5° | Tjänligt |
| 2022-08-02 | 10 | <1 | 20° | Tjänligt |
| 2022-07-05 | 19 | 17 | 22° | Tjänligt |
| 2022-06-15 | 1 | 4 | 19° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
19°
HaV-prov · för 80 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i mitten av juli (vecka 28–30). I snitt 20,8° de veckorna, räknat ur 14 mätningar vid kommunens provtagningar 2022–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 6,6° | 1,6 m/s | 0 mm | 0 |
| lör 13:00 | 11,7° | 6,4 m/s | 0 mm | 1,4 · topp |
| sön 13:00 | 8,7° | 11,4 m/s | 1,3 mm | 0,5 |
| mån 13:00 | 10,7° | 6,7 m/s | 0,7 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 16:45.
04
Strand och faciliteter
- Parkering
- Toalett
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- Strand och botten
- Sand
- Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
- Särskilt
- Kvällssol
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns brygga här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Sol på stranden till ca 16:50 idag
Sol på stranden ca 10:10–16:50 · solnedgång 17:24 · förenklad beräkning utan träd och berg
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
7,1 km
Lidsjön, Edstorpsbadet
Råby-Rönö, Nyköping
-
8,3 km
Hallbosjön, Näsenbadet
Vrena, Nyköping
-
10 km
Yngarebadet
Flen
-
11 km
Yngaren, Harhålets badplats
Ekeby, Nyköping
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Hopen, Husby Oppunda just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 4 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Hopen, Husby Oppunda?
Senaste mätningen var 19° den 4 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Hopen, Husby Oppunda?
Oftast i mitten av juli, vecka 28–30, då vattnet i snitt har hållit 20,8° vid kommunens provtagningar 2022–2026.
Vilken vattenkvalitet har Hopen, Husby Oppunda?
Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.
Vad finns vid Hopen, Husby Oppunda?
Parkering och toalett.
Vem ansvarar för Hopen, Husby Oppunda?
Nyköpings kommun (0155-248080, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- Kommunen via HaV
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Strand och botten
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 01:01