Sjö
Bolmen, Mjälen
Ljungby kommun, Kronobergs län
Bolmen, Mjälen är en badplats vid en sjö i Ljungby kommun med sandstrand. Vattnet har EU-klassningen utmärkt. Det brukar vara varmast i början av augusti, runt 20 grader i vattnet.
Du har sparat Bolmen, Mjälen. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 5° den 19 maj 2026.
Luft
Lufttemperatur 7,8 grader, SMHI · 17:45.
- UV-index
- 1,9Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 2,3m/s
- SMHI · 17:45
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 28 jul, för 87 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 20 jun–14 aug
EU-klass per säsong
-
2022
Utmärkt
-
2023
Utmärkt
-
2024
Utmärkt
-
2025
Utmärkt
Visa alla 19 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-07-28 | 1 | <10 | – | Tjänligt |
| 2026-06-30 | 1 | <10 | – | Tjänligt |
| 2026-06-02 | <1 | <10 | – | Tjänligt |
| 2026-05-19 | 1 | <10 | 5° | Tjänligt |
| 2025-08-12 | 7 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2025-07-01 | 1 | <10 | 15° | Tjänligt |
| 2025-06-17 | 2 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2025-05-20 | <1 | <10 | 16° | Tjänligt |
| 2024-07-30 | <1 | <10 | 19,8° | Tjänligt |
| 2024-07-02 | 12 | 10 | 18° | Tjänligt |
| 2024-06-18 | 39 | 10 | 18° | Tjänligt |
| 2024-05-21 | 1 | <10 | 14° | Tjänligt |
| 2023-08-04 | <1 | <10 | 19,1° | Tjänligt |
| 2023-07-07 | <1 | <10 | 16° | Tjänligt |
| 2023-06-14 | <1 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2022-08-02 | 1 | <10 | 20,7° | Tjänligt |
| 2022-07-05 | 6 | <10 | 20,6° | Tjänligt |
| 2022-06-14 | 1 | <10 | 17,9° | Tjänligt |
| 2022-05-24 | 2 | <10 | 12° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
5°
HaV-prov · för 157 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i början av augusti (vecka 31–33). I snitt 19,7° de veckorna, räknat ur 16 mätningar vid kommunens provtagningar 2022–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 7,9° | 4,4 m/s | 0 mm | 0 |
| lör 13:00 | 11,1° | 5,7 m/s | 0 mm | 1,5 · topp |
| sön 13:00 | 8,4° | 4,7 m/s | 0,3 mm | 0,2 |
| mån 13:00 | 9,7° | 7,3 m/s | 1,7 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 17:45.
04
Strand och faciliteter
- Toalett
- Lekplats
- Parkering
- Brygga
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- Strand och botten
- Sand
- Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
- EU-bad
- Ja
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Sol på stranden till ca 17:10 idag
Sol på stranden ca 17:10–17:10 · solnedgång 17:42 · förenklad beräkning utan träd och berg
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
5,6 km
Bolmen, Tannåker
Ljungby
-
8,5 km
Kösen, Angelstad
Ljungby
-
10 km
Flyxen, Vittaryd
Ljungby
-
11 km
Bolmen, Odensjö badplats
Ljungby
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Bolmen, Mjälen just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 28 juli 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Bolmen, Mjälen?
Senaste mätningen var 5° den 19 maj 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Bolmen, Mjälen?
Oftast i början av augusti, vecka 31–33, då vattnet i snitt har hållit 19,7° vid kommunens provtagningar 2022–2026.
Vilken vattenkvalitet har Bolmen, Mjälen?
Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.
Vad finns vid Bolmen, Mjälen?
Toalett, lekplats, parkering och brygga.
Vem ansvarar för Bolmen, Mjälen?
Ljungby kommun (0733-739235, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Strand och botten
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 00:58