Sjö
Sandörens badplats
Älmhults kommun, Kronobergs län
Sandörens badplats ligger vid en sjö i Älmhults kommun med sandstrand. Vattnet har EU-klassningen utmärkt. Det brukar vara varmast i början av juli, runt 22 grader i vattnet.
Du har sparat Sandörens badplats. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 20° den 11 aug 2026.
Luft
Lufttemperatur 6,8 grader, SMHI · 18:30.
- UV-index
- 1,9Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 2,6m/s
- SMHI · 18:30
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 11 aug, för 73 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
EU-klass per säsong
-
2022
Utmärkt
-
2023
Utmärkt
-
2024
Utmärkt
-
2025
Utmärkt
Visa alla 16 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-08-11 | 1 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2026-07-21 | 7 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2026-06-09 | 3 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2025-08-05 | 1 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2025-07-08 | 14 | 10 | – | Tjänligt |
| 2025-06-10 | 1 | <10 | 16° | Tjänligt |
| 2024-08-06 | <1 | <10 | 23° | Tjänligt |
| 2024-07-09 | <1 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2024-06-11 | 3 | <10 | 17° | Tjänligt |
| 2023-08-08 | 4 | <10 | 17° | Tjänligt |
| 2023-07-11 | 3 | <10 | 23° | Tjänligt |
| 2023-06-13 | 1 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2022-08-23 | <1 | <10 | 22° | Tjänligt |
| 2022-08-02 | 816 | <10 | 22° | Tjänligt med anmärkning |
| 2022-07-05 | 5 | <10 | 22° | Tjänligt |
| 2022-06-07 | <1 | 10 | 18° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
20°
HaV-prov · för 73 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i början av juli (vecka 27–28). I snitt 21,7° de veckorna, räknat ur 15 mätningar vid kommunens provtagningar 2022–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 8,1° | 3 m/s | 0 mm | 0 |
| lör 13:00 | 10,5° | 4,6 m/s | 0 mm | 1,7 · topp |
| sön 13:00 | 8° | 4,4 m/s | 0,5 mm | 0,2 |
| mån 13:00 | 10,9° | 7,9 m/s | 1,3 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 18:30.
04
Strand och faciliteter
- Toalett
- Grillplats
- Parkering
- Brygga
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- Strand och botten
- Sand
- Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
- Särskilt
- Kvällssol
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Sol på stranden till ca 17:10 idag
Sol på stranden ca 10:20–17:10 · solnedgång 17:40 · förenklad beräkning utan träd och berg
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
10 km
Bohult
Alvesta
-
14 km
Kuppersmåla, Ryd
Tingsryd
-
14 km
Ryds badplats
Ryd, Tingsryd
-
14 km
Norraryd, Ryd
Tingsryd
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Sandörens badplats just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 11 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt.
Hur varmt är vattnet vid Sandörens badplats?
Senaste mätningen var 20° den 11 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Sandörens badplats?
Oftast i början av juli, vecka 27–28, då vattnet i snitt har hållit 21,7° vid kommunens provtagningar 2022–2026.
Vilken vattenkvalitet har Sandörens badplats?
Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.
Vad finns vid Sandörens badplats?
Toalett, grillplats, parkering och brygga.
Vem ansvarar för Sandörens badplats?
Älmhults kommun (0476-550 00, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Strand och botten
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 00:59