Sjö
Stora Holmsjön
Rumskulla, Vimmerby kommun, Kalmar län
Stora Holmsjön är en badplats vid en sjö i Rumskulla i Vimmerby kommun. Senaste provet, den 3 augusti 2026, var tjänligt. Det brukar vara varmast i slutet av juli, runt 21 grader i vattnet.
Du har sparat Stora Holmsjön. Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 17° den 3 aug 2026.
Luft
Lufttemperatur 4,2 grader, SMHI · 18:00.
- UV-index
- 1,6Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 0,9m/s
- SMHI · 18:00
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 3 aug, för 81 dagar sedan · säsongens sista prov Ny badplats EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 20 jun–14 aug
EU-klass per säsong
-
2022
Utmärkt
-
2023
Utmärkt
-
2024
Ej klassad
-
2025
Ny badplats
Visa alla 14 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-08-03 | <1 | <10 | 17° | Tjänligt |
| 2026-07-13 | <1 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2026-06-22 | 4 | <10 | 22° | Tjänligt |
| 2026-06-08 | 1 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2025-07-29 | 2 | <10 | 23,5° | Tjänligt |
| 2025-07-08 | 3 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2025-06-24 | 11 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2023-08-03 | 4 | <10 | 19,4° | Tjänligt |
| 2023-07-13 | 5 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2023-06-15 | 1 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2022-08-11 | <10 | <10 | 20,7° | Tjänligt |
| 2022-07-28 | 2 | <1 | 20° | Tjänligt |
| 2022-07-14 | 11 | <1 | 20° | Tjänligt |
| 2022-06-16 | <1 | <1 | 20° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
17°
HaV-prov · för 81 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i slutet av juli (vecka 29–31). I snitt 20,7° de veckorna, räknat ur 14 mätningar vid kommunens provtagningar 2022–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| fre 21:00 | 2,8° | 0,8 m/s | 0 mm | 0 |
| lör 13:00 | 11,4° | 2,9 m/s | 0 mm | 1,7 · topp |
| sön 13:00 | 6,6° | 5,1 m/s | 0,7 mm | 0,1 |
| mån 13:00 | 10,4° | 8,6 m/s | 0,4 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 18:00.
04
Strand och faciliteter
- Brygga
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Vi vet inte åt vilket håll stranden vetter, så vi kan inte räkna ut solen än.
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
4,8 km
Spilhammarbadet
Mariannelund, Eksjö
-
6,8 km
Mossjön
Vimmerby
-
6,9 km
Försjön
Vimmerby
-
10 km
Rumsjön
Vimmerby
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Stora Holmsjön just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 3 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Stora Holmsjön?
Senaste mätningen var 17° den 3 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Stora Holmsjön?
Oftast i slutet av juli, vecka 29–31, då vattnet i snitt har hållit 20,7° vid kommunens provtagningar 2022–2026.
Vad finns vid Stora Holmsjön?
Brygga.
Vem ansvarar för Stora Holmsjön?
Vimmerby kommun (010-354 20 41, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 00:58