Sjö
Skaftekulla badplats (Älmaren)
Västerviks kommun, Kalmar län
Skaftekulla badplats (Älmaren) är en badplats vid en sjö i Västerviks kommun med sandstrand. Vattnet har EU-klassningen utmärkt. Det brukar vara varmast i början av juli, runt 21 grader i vattnet.
Du har sparat Skaftekulla badplats (Älmaren). Hur var badet?
Badtavlan: läget just nu
Vatten
–
Ingen färsk mätning. Senast 19° den 27 jul 2026.
Luft
Lufttemperatur 6,5 grader, SMHI · 18:30.
- UV-index
- 1,8Låg
- Open-Meteo · dagens topp
- Vind
- 1,1m/s
- SMHI · 18:30
- Vattenkvalitet
- Tjänligt Senaste prov 27 jul, för 88 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger
01
Vattenkvalitet och provhistorik
Badsäsong 20 jun–14 aug
EU-klass per säsong
-
2023
Utmärkt
-
2024
Utmärkt
-
2025
Utmärkt
-
2026
Pågår
Visa alla 14 prover som tabell
| Datum | E. coli | Entero.Enterokocker | Vatten | Bedömning |
|---|---|---|---|---|
| 2026-07-27 | 11 | 90 | 19° | Tjänligt |
| 2026-06-29 | 16 | <10 | 25° | Tjänligt |
| 2026-06-10 | 54 | 20 | 19° | Tjänligt |
| 2025-08-04 | 13 | 40 | 20° | Tjänligt |
| 2025-08-01 | 13 | <10 | 22° | Tjänligt |
| 2025-07-29 | 179 | 90 | 21° | Tjänligt med anmärkning |
| 2025-07-01 | 1 | <10 | 19° | Tjänligt |
| 2025-06-10 | 2 | <10 | 18° | Tjänligt |
| 2024-07-30 | 3 | <10 | 21° | Tjänligt |
| 2024-07-02 | 14 | <10 | 20° | Tjänligt |
| 2024-06-11 | 5 | <10 | 16° | Tjänligt |
| 2023-07-31 | 36 | 20 | 19° | Tjänligt |
| 2023-07-03 | 5 | 10 | 20° | Tjänligt |
| 2023-06-13 | 1 | <10 | 20° | Tjänligt |
● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt
02
Temperatur
Officiell mätning
19°
HaV-prov · för 88 dagar sedan
Besökarnas median
Ingen har rapporterat det senaste dygnet.
Så mäts vattnet här
Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.
Vattnet brukar vara varmast i början av juli (vecka 27–27). I snitt 21° de veckorna, räknat ur 14 mätningar vid kommunens provtagningar 2023–2026.
03
Väder och UV-index
| Tid | Luft | Vind | RegnNederbörd | UV |
|---|---|---|---|---|
| lör 13:00 | 12° | 3,5 m/s | 0 mm | 1,6 · topp |
| sön 13:00 | 7,5° | 6,5 m/s | 0,8 mm | 0,3 |
| mån 13:00 | 11,3° | 8,1 m/s | 0,4 mm | 0 |
Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 18:30.
04
Strand och faciliteter
- Toalett
- Grillplats
- Parkering
- Vattentyp
- Sjö
- Källa: HaV
- Strand och botten
- Sand
- Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
- EU-bad
- Nej
- Källa: HaV
Tillgänglighet
Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.
Vet du om det finns brygga här? Tipsa oss
05
Solkalkyl
Vi vet inte åt vilket håll stranden vetter, så vi kan inte räkna ut solen än.
06
Hitta hit
07
Recensioner
Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!
08
Besökarnas bilder
Inga besökarbilder än.
09
Närliggande badplatser
-
5 km
Kogarens badplats vid Dröppstad
Västervik
-
6,5 km
Almviks badplats
Almvik, Västervik
10°
-
8,9 km
Hammarsbadet
Gamleby, Västervik
10°
-
13 km
Ankarsrums badplats (Långsjön)
Ankarsrum, Västervik
10
Vanliga frågor
Kan man bada vid Skaftekulla badplats (Älmaren) just nu?
Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 27 juli 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.
Hur varmt är vattnet vid Skaftekulla badplats (Älmaren)?
Senaste mätningen var 19° den 27 juli 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.
När är vattnet varmast vid Skaftekulla badplats (Älmaren)?
Oftast i början av juli, vecka 27–27, då vattnet i snitt har hållit 21° vid kommunens provtagningar 2023–2026.
Vilken vattenkvalitet har Skaftekulla badplats (Älmaren)?
Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.
Vad finns vid Skaftekulla badplats (Älmaren)?
Toalett, grillplats och parkering.
Vem ansvarar för Skaftekulla badplats (Älmaren)?
Västerviks kommun (010-355 40 00, [email protected]).
11
Källor
- Väder och UV
- SMHI öppna data · Open-Meteo
- Faciliteter
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Strand och botten
- OpenStreetMap
- Kontrollerat 10 okt 2026
- Senast ändrad
- 10 okt 2026 00:59