Kartporträtt av Sandsnäs, Hedesunda ritat ur OpenStreetMap
Kartporträtt ur OpenStreetMap. Ringen är provplatsen, den gula pricken visar åt vilket håll stranden vetter. 60.3498° N, 17.0205° E

Sjö

Sandsnäs, Hedesunda

Gävle kommun, Gävleborgs län

Insjöbad, lämpligt för små barn, ej strömmande vatten. Här är det sand-stenbotten och en stor sandstrand.

Hitta hitVägbeskrivning
Kommunens beskrivning

Insjöbad, lämpligt för små barn, ej strömmande vatten. Här är det sand-stenbotten och en stor sandstrand. Det finns en badbrygga. Dass.

För mer information: http://www.gavle.se/bad

Källa: kommunen via HaV

Badtavlan: läget just nu

Vatten

–

Ingen färsk mätning. Senast 20° den 28 jul 2026.

Luft

Lufttemperatur 8 grader, SMHI · 19:45.

UV-index
0,7Låg
Open-Meteo · dagens topp
Vind
2,4m/s
SMHI · 19:45
Vattenkvalitet
Tjänligt Senaste prov 28 jul, för 87 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger

01

Vattenkvalitet och provhistorik

Tjänligt Senaste prov 28 jul, för 87 dagar sedan · säsongens sista prov Utmärkt EU-klass, fyra säsonger

Badsäsong 21 jun–15 aug

EU-klass per säsong

  1. 2023

    Ej klassad

  2. 2024

    Utmärkt

  3. 2025

    Utmärkt

  4. 2026

    Pågår

Insjöbad ej strömmande vatten. Sand-stenbotten Stor sandstrand. Badbrygga. Båtbryggor.

Badvattenprofil · HaV
E. coli cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 1 000 2023 2024 2025 2026
Intestinala enterokocker cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 300 2023 2024 2025 2026
Visa alla 12 prover som tabell
Provresultat från HaV, nyast först
Datum E. coli Entero.Enterokocker Vatten Bedömning
2026-07-28 1 <10 20° Tjänligt
2026-07-06 1 <10 – Tjänligt
2026-06-15 4 <10 – Tjänligt
2025-07-28 2 <10 24° Tjänligt
2025-07-08 6 <10 16,7° Tjänligt
2025-06-12 1 <10 15,5° Tjänligt
2024-07-29 8 <10 19,4° Tjänligt
2024-07-08 60 10 16,2° Tjänligt
2024-06-17 11 <10 18,5° Tjänligt
2023-07-26 11 <10 19° Tjänligt
2023-07-05 3 <10 19,1° Tjänligt
2023-06-13 2 <10 19° Tjänligt

● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt

02

Temperatur

Officiell mätning

20°

HaV-prov · för 87 dagar sedan

Besökarnas median

Ingen har rapporterat det senaste dygnet.

Så mäts vattnet här

Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.

Säsongskurva: vattnet vid provtagningarna 2023 2024 2025 2026
10° 15° 20° 25° jun jul aug sep

Vattnet brukar vara varmast i slutet av juli (vecka 31–31). I snitt 21,1° de veckorna, räknat ur 10 mätningar vid kommunens provtagningar 2023–2026.

03

Väder och UV-index

Prognos timme för timme
Tid Luft Vind RegnNederbörd UV
fre 21:00 7,9° 2,3 m/s 0 mm 0
lör 13:00 9° 3 m/s 0 mm 0,3
sön 13:00 9,9° 7,9 m/s 0,5 mm 0,4 · topp
mån 13:00 8,5° 5,8 m/s 0,6 mm 0

Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 19:45.

04

Strand och faciliteter

  • Toalett
  • Kiosk
  • Parkering
Vattentyp
Sjö
Källa: HaV
Strand och botten
Sand
Källa: Kommunen via HaV · 10 okt 2026
EU-bad
Nej
Källa: HaV
Ansvarig
Gävle kommun026178000[email protected]
Källa: HaV

Tillgänglighet

Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.

Vet du om det finns brygga här? Tipsa oss

05

Solkalkyl

Sol på stranden till ca 16:40 idag

Sol på stranden ca 08:30–16:40 · solnedgång 17:19 · förenklad beräkning utan träd och berg

06

Hitta hit

Koordinater
60.34977, 17.02052
Kollektivtrafik
Ingen hållplats inlagd än.
Parkering
100 m från stranden

07

Recensioner

Inga betyg än

Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!

08

Besökarnas bilder

Inga besökarbilder än.

09

Närliggande badplatser

  1. 14 km

    Edsviken

    Sandviken

  2. 15 km

    Toften, Ettingsandsbadet

    Heby

  3. 23 km

    Mehedeby

    Tierp

  4. 24 km

    Ullfors

    Tierp

10

Vanliga frågor

Kan man bada vid Sandsnäs, Hedesunda just nu?

Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 28 juli 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 15 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.

Hur varmt är vattnet vid Sandsnäs, Hedesunda?

Senaste mätningen var 20° den 28 juli 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.

När är vattnet varmast vid Sandsnäs, Hedesunda?

Oftast i slutet av juli, vecka 31–31, då vattnet i snitt har hållit 21,1° vid kommunens provtagningar 2023–2026.

Vilken vattenkvalitet har Sandsnäs, Hedesunda?

Utmärkt i den senaste EU-klassningen, som Havs- och vattenmyndigheten gör utifrån de fyra senaste säsongernas prover.

Vad finns vid Sandsnäs, Hedesunda?

Toalett, kiosk och parkering.

Vem ansvarar för Sandsnäs, Hedesunda?

Gävle kommun (026178000, [email protected]).

11

Källor

Vattenkvalitet och profil
HaV · SE0632180000002897
Hämtat 23 okt 2026 18:20
Väder och UV
SMHI öppna data · Open-Meteo
Faciliteter
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Strand och botten
Kommunen via HaV
Kontrollerat 10 okt 2026
Senast ändrad
10 okt 2026 01:00

Föreslå en ändring

Hur varmt var vattnet vid Sandsnäs, Hedesunda?

18°
Hur kändes det?

Ingen inloggning. Värden som sticker ut granskas innan de visas.

Hur var det vid Sandsnäs, Hedesunda?

Betyg (obligatoriskt)

Glömt lösenordet?

Betygsätt Sandsnäs, Hedesunda

Hur var badet?

Tryck på en droppe

Ingen inloggning. Ett betyg per badplats och säsong.

Bevaka

Säg till när det är dags för Sandsnäs, Hedesunda

22°

Just nu 20°. Högst en notis per dygn.

Inget konto behövs. Vi sparar bara webbläsarens notisadress, och raderar den när du slutar bevaka.