Kartporträtt av Garbergs badplats ritat ur OpenStreetMap
Kartporträtt ur OpenStreetMap. Ringen är provplatsen, den gula pricken visar åt vilket håll stranden vetter. 61.1082° N, 14.2645° E

Sjö

Garbergs badplats

Älvdalens kommun, Dalarnas län

Garbergs badplats ligger vid en sjö i Älvdalens kommun med sandstrand. Senaste provet, den 4 augusti 2026, var tjänligt. Det brukar vara varmast i slutet av juni, runt 20 grader i vattnet.

Hitta hitVägbeskrivning

Badtavlan: läget just nu

Vatten

–

Ingen färsk mätning. Senast 20° den 4 aug 2026.

Luft

Lufttemperatur 7,3 grader, SMHI · 17:15.

UV-index
0,9Låg
Open-Meteo · dagens topp
Vind
2,3m/s
SMHI · 17:15
Vattenkvalitet
Tjänligt Senaste prov 4 aug, för 80 dagar sedan · säsongens sista prov Ny badplats EU-klass, fyra säsonger

01

Vattenkvalitet och provhistorik

Tjänligt Senaste prov 4 aug, för 80 dagar sedan · säsongens sista prov Ny badplats EU-klass, fyra säsonger

Badsäsong 20 jun–14 aug

EU-klass per säsong

  1. 2022

    Ny badplats

  2. 2023

    Ej klassad

  3. 2024

    Ny badplats

  4. 2025

    Ny badplats

E. coli cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 1 000 2022 2024 2025 2026
Intestinala enterokocker cfu/100 ml · logaritmisk skala
1 10 100 1k 10k anmärkning > 100 otjänligt > 300 2022 2024 2025 2026
Visa alla 9 prover som tabell
Provresultat från HaV, nyast först
Datum E. coli Entero.Enterokocker Vatten Bedömning
2026-08-04 1 <10 20° Tjänligt
2026-07-07 <1 <10 16° Tjänligt
2026-06-11 3 <10 17° Tjänligt
2025-07-01 <1 <10 19,5° Tjänligt
2025-06-10 <1 <10 16° Tjänligt
2024-08-06 3 <10 19° Tjänligt
2024-07-04 <1 <10 20,2° Tjänligt
2024-06-11 <1 <10 15,1° Tjänligt
2022-06-21 5 <10 18,8° Tjänligt

● tjänligt · ◑ tjänligt med anmärkning · ✕ otjänligt

02

Temperatur

Officiell mätning

20°

HaV-prov · för 80 dagar sedan

Besökarnas median

Ingen har rapporterat det senaste dygnet.

Så mäts vattnet här

Sjöar och vattendrag mäts inte automatiskt. Temperaturen kommer från kommunens prover och från besökare som rapporterar på plats.

Säsongskurva: vattnet vid provtagningarna 2022 2024 2025 2026
10° 15° 20° 25° jun jul aug sep

Vattnet brukar vara varmast i slutet av juni (vecka 25–27). I snitt 19,5° de veckorna, räknat ur 9 mätningar vid kommunens provtagningar 2022–2026.

03

Väder och UV-index

Prognos timme för timme
Tid Luft Vind RegnNederbörd UV
fre 21:00 6° 0,8 m/s 0,4 mm 0
lör 13:00 5,8° 2,8 m/s 0,1 mm 0,2 · topp
sön 13:00 5,7° 6,7 m/s 1,6 mm 0,1
mån 13:00 7,5° 3,2 m/s 1 mm 0

Luft, vind och nederbörd: SMHI. UV: Open-Meteo. Hämtat 23 okt 17:15.

04

Strand och faciliteter

  • Brygga
Vattentyp
Sjö
Källa: HaV
Strand och botten
Sand
Källa: OpenStreetMap · 10 okt 2026
EU-bad
Nej
Källa: HaV
Ansvarig
Älvdalens kommun0251-31300[email protected]
Källa: HaV

Tillgänglighet

Vi vet inte än hur tillgänglig stranden är.

Vet du om det finns hopptorn här? Tipsa oss

05

Solkalkyl

Sol på stranden till ca 15:40 idag

Sol på stranden ca 08:50–15:40 · solnedgång 17:27 · förenklad beräkning utan träd och berg

06

Hitta hit

Koordinater
61.10817, 14.26446
Kollektivtrafik
Ingen hållplats inlagd än.
Parkering
Vi vet inte var närmaste parkering är.

07

Recensioner

Inga betyg än

Ingen har betygsatt den här badplatsen än. Bli först!

08

Besökarnas bilder

Inga besökarbilder än.

09

Närliggande badplatser

  1. 5,4 km

    Sågdammen, Blyberg

    Älvdalen

  2. 12 km

    Våmåbadet, Orsasjön

    Våmhus, Mora

  3. 12 km

    Gåsvarvs badplats

    Älvdalen

  4. 16 km

    Kråkbergsbadet, Orsasjön

    Mora

10

Vanliga frågor

Kan man bada vid Garbergs badplats just nu?

Det finns ingen avrådan från bad. Senaste provet togs 4 augusti 2026 och bedömdes som tjänligt. Badsäsongen slutade 14 augusti, så nästa prov tas först nästa sommar.

Hur varmt är vattnet vid Garbergs badplats?

Senaste mätningen var 20° den 4 augusti 2026. Det finns ingen färskare mätning just nu.

När är vattnet varmast vid Garbergs badplats?

Oftast i slutet av juni, vecka 25–27, då vattnet i snitt har hållit 19,5° vid kommunens provtagningar 2022–2026.

Vad finns vid Garbergs badplats?

Brygga.

Vem ansvarar för Garbergs badplats?

Älvdalens kommun (0251-31300, [email protected]).

11

Källor

Vattenkvalitet och profil
HaV · SE0622039000004512
Hämtat 23 okt 2026 16:50
Väder och UV
SMHI öppna data · Open-Meteo
Faciliteter
OpenStreetMap
Kontrollerat 10 okt 2026
Strand och botten
OpenStreetMap
Kontrollerat 10 okt 2026
Senast ändrad
10 okt 2026 01:01

Föreslå en ändring

Hur varmt var vattnet vid Garbergs badplats?

18°
Hur kändes det?

Ingen inloggning. Värden som sticker ut granskas innan de visas.

Hur var det vid Garbergs badplats?

Betyg (obligatoriskt)

Glömt lösenordet?

Betygsätt Garbergs badplats

Hur var badet?

Tryck på en droppe

Ingen inloggning. Ett betyg per badplats och säsong.

Bevaka

Säg till när det är dags för Garbergs badplats

22°

Just nu 20°. Högst en notis per dygn.

Inget konto behövs. Vi sparar bara webbläsarens notisadress, och raderar den när du slutar bevaka.